UMUT YEŞERTİYORUZ… – DENİZ ATAÇ* (Söyleşi: Hatice Bildirici)


TEMA Vakfı olarak varoluş nedenimiz ve temel odağımız toprak. Çünkü toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık.

Siz TEMA Vakfının Yönetim Kurulu Başkanı’sınız ve gönüllü olarak çalışıyorsunuz. Oldukça yoğun da bir mesai yürütüyorsunuz. Çevre duyarlılığının gönülle bağını nasıl değerlendiriyorsunuz?

1922 yılında iş insanları tarafından kurulan TEMA Vakfı, yıllar geçtikçe gücünü gönüllülerinden alan bir halk hareketine dönüştü. Vakfımızın Kurucu Onursal Başkanları Sayın Merhum Hayrettin Karaca ve Sayın A. Nihat Gökyiğit, kuruluş yıllarından itibaren Türkiye’nin her yerini geziyor; Bilim Kurulu üyelerimizle birlikte erozyonu, biyolojik çeşitliliği ve doğal varlıkları anlatıyorlar. Bu önemli iki insanın, halkla buluşarak doğanın neden korunması gerektiğini anlatmaları toplum üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Yaratılan bu etkide, merhum Hayrettin Karaca’nın da A. Nihat Gökyiğit’in de mütevazı ve kapsayıcı kişiliklerinin önemli bir rolü bulunuyor. Bu yaklaşımları beni de hep çok etkilemiştir. TEMA Vakfı, gerçekten de Kurucu Onursal Başkanlarımızın işaret ettiği gibi, Türkiye’de gönüllü hareketini bu denli yaygınlaştırmayı başarmış ender kuruluşlardandır ve bu ölçeğe, yaygınlığa kavuşmak Vakfın en büyük başarılarından biridir.

Kişisel gönüllülük hikâyeme gelirsek, ben her zaman hayatımın belirli bir dönemini gönüllü olarak geçireceğimi biliyordum. Bu ülkenin devlet okullarında yetiştirdiği bir kişi olarak bu ülkeye borcum olduğunu hep hissettim. Bu borcumu ancak gönüllü olarak; ülkemin geleceğine, çocuklarına, doğasına sahip çıkarak; ülkem için çalışarak ödeyebileceğimi düşündüm. Profesyonel iş hayatımın son yıllarında geri kalan zamanımda gönüllü olarak çalışmaya karar vermiştim ve ne mutlu ki bu hayalim gerçekleşti.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.