ÖĞRETMENİN ROLÜ TAMAMEN DEĞİŞECEK SELÇUK ŞİRİNLE YENİ NORMAL ÜZERİNE – Selçuk Şirin Söyleşi: Hatice Bildirici

Selçuk Şirin

Selçuk Şirin


Selçuk Şirin, New York Üniversitesinde profesör olarak çocuk gelişimi ve istatistik dersleri vermekte, eğitimden gelişime geniş bir alanda araştırmalar yapmaktadır. Şirin, ilkokula Yiğitkonağı köyünde başlamış ve liseyi Göle’de bitirmiştir. ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi almıştır. Boston College ve NYU’dan Öğretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Araştırmacı Ödülü, dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği
AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü ve geliştirdiği projelerle Jacobs Vakfı’ndan 2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü almıştır. Selçuk Şirin 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Çocuk, Ergen ve Aile Komisyonu’na seçilmiştir. Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet ve Bir Türkiye Hayali adlı iki Türkçe kitabı, Muslim American Youth: Understanding Hyphenated Selves Through Multiple Methods adlı bir İngilizce kitabı, ilkokul çocukları için sınıflara göre hazırlanmış Proje Seti ve yeni doğanlar için özel olarak hazırlanmış bebek kitapları bulunmaktadır.


Hocam merhaba, siz eğitimde yeniliğe dikkat kesilmiş bir bilim adamısınız. Pandemi ile beraber dünyanın birçok ülkesi ani bir dönüşümle uzaktan eğitim çözümlerine yöneldi. Sizce bu dönüşüm; eğitimde neleri değiştirecek?

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.