MURAT GÜLSOY’LA EDEBİYATIN MATEMATİĞİ – Murat Gülsoy – Söyleşi: Senem Gezeroğlu


Söyleşi: Senem Gezeroğlu

Murat Gülsoy
Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği okudu. Psikoloji alanında yüksek lisans ve İstanbul Teknik Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliğinde doktora yaptı. Master araştırmasında uyandırılmış beyin potansiyelleri, doktorada lazer-doku etkileşimlerinin termal yönleri üzerine çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsünde Profesördür.
Ayrıca…
2004’ten beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevinin genel yayın yönetmenliği ve 2014’ten beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini sürdürüyor. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı Bu Kitabı Çalın ile, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü’nü Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü’nü Baba Oğul ve Kutsal Roman ile, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı kitaplarıyla aldı. Son romanı Ve Ateş Bizi Tüketiyor 2019 yılında yayımlandı. Yaratıcı yazarlık üzerine
kaleme almış olduğu Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık bu alanda önde gelen kitaplardan biri.


Matematik insan aklının evreni anlamlandırmakta, orada gördüğü örüntüleri çözümlemekte kullandığı en güzel araçlardan biridir.


Murat Bey öncelikle söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizin çok yönlü bir edebiyatçı olduğunuzu biliyoruz. Mühendislik ve psikoloji eğitimi gördünüz. Yazarlığın yanı sıra akademisyenlik, genel yayın yönetmenliği de yapıyorsunuz. Hayatın bu kadar içindeyken yine aynı hayatın dışına çıkarak bambaşka dünyalar kuruyor, yazıyorsunuz. Çeşitli türlerde yirminin üstünde kitabınız var ve bunların çoğu kurmaca anlatılar. Hem mühendis hem sanatçı kimliğinizden yola çıkarak soracak olursak matematik ve edebiyat arasındaki ilişkiye dair neler söylemek istersiniz?

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.