MERAKLI BİR AKIL

Muazzam Bir Yaşamın Sırrı (A CURIOUS MIND: The Secret to Bigger Life)

İPEK COŞKUN

Brian Grazer ve Charles Fishman tarafından 2015 yılında yayımlanan kitap henüz Türkçeye çevrilmemiş. Okurlarımıza dünya yayın sektöründen de eserler sunmak istediğimiz için elektronik kitap olarak alıp değerlendirdik. Brian Grazer ismi pek çoklarınıza yabancı gelmeyecektir. Grazer, Oscar ödüllü pek çok filmin yapımcılığını üstlenmiş bir isim: Akıl Oyunları, Da Vinci Şifresi, Apollo 13, Sindrellla Adam, Pavarotti bu filmlerden bir kaçı. Charles Fishman ise gazeteci, kitap daha çok Grazer odağında ilerliyor.
Yapımcı bir süredir merak konusunda kapsamlı çalışmalar yapıyor, kitaplar yazıyor, bu konudaki bilimsel çalışmaları destekliyor. Grazer, bir film ve TV yapımcısı olarak niye bu konuda kitap yazmak istediğini kitabında şöyle anlatıyor:

Ben bir bilim insanı, bir psikolog ya da psikiyatrist değilim. Peki böyle bir kitabı niye sen yazdın diye sorarsanız, merakım olmasaydı ben Hollywood’da bir yapımcı da olamazdım. Zekâmdan, çabamdan, ilişkilerimden ziyade merak benim istediğim hayatı yaşamamı sağladı. Akıl Oyunları, Apollo 13 gibi pek çok filmimi de bu merakım sayesinde yaptım diyebilirim. Herkes bana film yapımcısı diyor ama aslında bir hikâye anlatıcısıyım.

Yazının devamı için…

Dijital Abonelik İçin!