MATEMATİK VE AŞK BASİT AMA KARMAŞIK – Emel Topçu

Emel Topçu*

*Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Siyaset Bilimi- Prof. Dr.


Öğrenci öğretmenine güvenmelidir. Öğretmen öğrencilerin kanatlarına rüzgâr verebilmeli ancak uçmalarını engelleyecek fırtına olmaktan kaçınmalıdır.


Öğretmenlik hayatım boyunca öğrencilerimden en çok duyduğum serzeniş
“hocam bu öğrendiklerimiz hayatımızda ne işe yarayacak?” sorusunun içine saklanmış olarak kendini gösterdi. Galileo matematiği, Allah’ın evreni yaratışında kullandığı dil olarak ifade eder. Evrenin yazılım dili matematiktir. Öğrencilerime, matematik dersinde öğrendiklerini hayatın her safhasında kullanacaklarını basit ve küçük bir hayat tecrübemle anlatmaya çalıştım. Yirmi yaşında öğretmen olarak Tokat’ın Artova kazasına tayin olmuş, dört duvardan oluşan bir ev kiralamıştım. Nohut oda bakla sofa şeklinde olan ev sadece iki minicik odadan oluşuyordu. Tuvalet, banyo ve mutfakta ise musluk hariç hiçbir şey yoktu. Önümüz kış olduğu hatta o günlerde havalar soğumaya başladığı için soba kurulması gerekiyordu. Dört beş parçadan oluşan soba borusunu bir türlü soba ve baca deliği arasına yerleştiremeyen ev sahibi ve birkaç erkek öğrencim bana “Hocam bu borular yetmiyor başka boru alman lazım.” demişlerdi. Evin geri kalanının temizliği ile meşgul olan ben içeri gelip borulara,
sobaya, baca deliğine ve sobanın konumuna bakıp boruları bir başka kombinasyonda yerleştirttim. Tahmin ettiğiniz gibi borular tam tamına yerine oturdu. Ev sahibi hayretini “Boşuna okuyup da hoca olmamış.” şeklinde ağzından gayri ihtiyari çıkan cümle ile belli etmişti. Bunu anlattığımda olayın basitliğine bakarak bazı öğrencilerim yüzlerine yerleştirdikleri istihzai bir gülümseme ile benimle alay ederken, bazıları da ciddiye alıp düşünüyordu. Bu olayı yine Galileo’nun “Matematik AŞK gibidir: Basit bir fikir, fakat her an karmaşıklaşabilir.” ifadesi ile sanırım daha anlaşılır hâle getirebiliriz.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.