HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ… TÜRKLER ANTARKTİKA’DA – BURCU ÖZSOY* (Söyleşi: Şeyma Nur Dündar)

*TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü- Doç. Dr.


Burcu Hanım, doktoranızı yapmak üzere Amerika’ya gittiniz. Sizi Amerika’dan Antarktika’ya yönlendiren hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Yıldız Teknik Üniversitesinde Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümünde tamamladım. Uydular ile uzaktan algılama çalışmaları konusunda kendimi daha da geliştirmek istiyordum. Bu sebeple doktora eğitimim için Texas Üniversitesi San Antonio Kampüsü’ne başvuru yaptım. Çevre bilimleri konusunda uzman bir ekibin, uzaktan algılama çalışmalarında uluslararası bilinirlikte çalışmalara imza attığı bu bölüme kabul aldım.

Doktora danışmanımın yönlendirmeleri ve benim de araştırmalarımla, uzaktan algılamada en güncel konuların Antarktika ve Mars olduğunu ortaya koyduk. Sonrasında danışmanım bana bu iki alandan hangisini çalışmak istediğimi sordu. Bu sorunun hayatımı ne kadar etkileyeceğini o an fark etmemiştim. Seçimimi yaparken “Uzaktan algılama verilerini kontrol etmek ve doğrulamak için yersel veri de almamız lazım, bu durumda Mars’a şu an gidemem ama Antarktika’ya gidebilirim.” diye düşünerek cevabımı “Antarktika” olarak verdim.

2005 yılında verdiğim bu cevap, benim için büyük bir dönüm noktası oldu.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.