GÜNEŞİN DOĞDUĞU, ÇOCUĞUN OLDUĞU HER YERDE EĞİTİM…EBA

EBA*

Millî Eğitim Bakanlığı, dijital eğitim platformu EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’yı “Eğitimde Fırsat Adaleti” ilkesiyle yeniledi. EBA, etkileşimli okul kitapları, ders anlatım videoları, sınavlar ve uygulamalar ile güncellendi. Modern ve sade kullanıcı ara yüzü ve akıllı özellikleriyle yeni EBA, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile velilerin kullanımına açıldı.

1.600’den fazla ders ve 20.000’in üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içeriğe sahip yeni EBA’nın öne çıkan yönlerinden biri öğrencinin performansına göre bir içerik önerme sistemi bulunması. Kişiselleştirilmiş öğrenme ortamı ve özelleştirilmiş ara yüz ile öğrenciler, yaklaşan sınav ve etkinliklerini EBA takvimlerinden görebiliyor.

Arkadaşlarıyla bir sosyal paylaşım alanı kurabiliyor, oyunlaştırma sistemi ile puan ve arma kazanarak daha eğlenceli öğrenme deneyimi yaşayabiliyor. “EBA Portfolyo” ile öğrenciler, kişisel sayfalarından kendini tanıtabiliyor, katıldıkları sosyal faaliyet belgelerini sunabiliyor, sosyal ve akademik birikimlerini paylaşabiliyor.

Hedefi, eğitimi sınıfın dışına da taşımak olan EBA ile Elazığ’daki depremden sonra eğitime devam edildi. Fırsat adaletinden ödün vermemek için bir imkân olmakla kalmayan EBA, pratik yapmak için de kullanılabiliyor.

Öğretmen, EBA üzerinden sınıfta bir tartışma açabiliyor: Çocuklar eve gittiklerinde yine birlikte çalışmaya devam edebiliyorlar. “Akıllı öneri” sistemi ile öğrencilerin öğretmenleri tarafından gönderilen çalışmalar için buldukları çözümler, sistem tarafından detaylı olarak analiz ediliyor. Sistem, bu eksiklikleri dikkate alarak öğrenciye özel içerikleri belirliyor ve öğretmenlerin onay vermesi durumunda bunları öğrenciye öneriyor.

Okul kitaplarına yerleştirilen kare kodlarla ders içeriklerine yeni EBA üzerinden doğrudan erişim sağlanıyor. Ders kitapları, anlatım videoları, sınavlar ve uygulamalara tek alandan kolayca erişilebiliyor.

Özellikle 11 ve 12. sınıftaki öğrenciler ile liselerde görev yapan öğretmenlerin kullanımı için geliştirilen “Akademik Destek Sistemi”, öğrencilere kişiselleştirilmiş yol haritasıyla çalışma olanağı sunuyor. Öğrencinin performansı sistem tarafından sürekli izleniyor ve eksik olduğu konular anında tespit edilerek öğrenciye eksik giderme listeleri ve testler öneriliyor.

Yenilenen EBA’da, öğretim yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojileri, ölçmedeğerlendirme gibi alanlarda öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak çevrim içi kurslar ve dijital içerikler yer alıyor. Buradaki “Öğretmen Kitaplığı” uygulaması, öğretmenleri elektronik ortamda mesleki gelişim kitaplarıyla buluşturuyor. EBA “Mesleki Gelişim Modülü” ile öğretmenlerin sürekli ve sürdürülebilir mesleki gelişimi hedefleniyor.

Türkiye’nin GSM operatörleriyle yapılan anlaşma gereği tüm EBA içeriklerine aylık 3 GB’a kadar ücretsiz erişim imkânı sağlanıyor. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde “Türkiye’nin Dijital Eğitim Platformu” sloganıyla yenilenen EBA ile eğitimde fırsat adaletini sağlamak hedefleniyor.