EMPATİ ETKİSİ (THE EMPATHY EFFECT) – Helen Riess

Geniş özet ve çeviri: Uzm. Psikolog Lamia Kalender Ergül

Ortak Akıl

Başka bir insanın düşünce ve duygularını anlık olarak hayal edebilir ve rahatsız olduğu şeyleri hissedebiliriz. Bu da “empatik ilgi”yi yani karşımızdaki insanı önemseyecek merhamet içeren tepkiyi doğurur.

Empatik kapasite hayatımızın her alanına taşınabilir; ebeveynlikten eğitim sistemine, sağlıktan sanata, çevreye, dijital dünyaya ve politikaya. Çünkü empati başkalarının duygularını önemserken kendi duygularımızı yönetebilmeyi ve bu sayede insanlara yardımcı olabilmeyi öğreten hassas bir denge içerir. Empati kavramı 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkar ve Almanca Einfühlung’tan gelir. Bu kavram farklı terimlerle karıştırılır: sempati veya acıma gibi. Sempati, sadece o anki duygu paylaşımını ifade eder ve olay sona erdiğinde kaybolur. Acıma duygusu ise başkalarının içinde bulunduğu durum hakkında kötü hissetmektir.

Daha çok tecrübe edindikçe, her insanın kendine has duyguları olduğunu fark ettikçe sadece yakınlarımıza karşı değil tüm insanlığa karşı empatik bir kapasite ediniriz. Merhametli olduğumuzda empati halkasının tamamlandığından emin oluruz: başkalarının acısını idrak ederiz ve merhametimizle onu hafifletmek isteriz.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.