DUYGULARIN SESİNE KULAK VER! – Esra Türedi

Çocuğun Duygusal Dünyası, biz ebeveynler, öğretmenler ve çocukla muhatap olan diğer herkes için kıymetli kaynak eser niteliğinde.

Fransız bir psikoterapist olan İsabelle Filliozat, diğer eserlerinde olduğu gibi bu çalışmasında da çocukların duygularını anlamamızın önemini vurguluyor. Onların duygu dünyasını tanımaya davet ediyor bizi.

Malumunuz bizler davranışlar ile duyguları genellikle birbirinden ayrı tutarız. Birini dışsal diğerini içsel kaynaklı gibi görürüz. Oysa davranışlarımız duygularımızın ürünüdür. Hissetmezsek gösteremeyiz. Kalbimiz acıyorsa önümüzdeki deftere gözyaşımız damlar, mürekkep dağılır. Neşeliysek yüzümüz aydınlıktır, tebessüm ederiz. Korkuyorsak yüzümüz tedirgindir, kaslarımız gerilir. Haksızlığa uğradıysak öfkeleniriz ve içsel tepkimiz beden dilimizde hayat bulur. Duygular nehir gibidir, akarken yataklarının şeklini alırlar ve bu uyum onları en özgün halleriyle hayat denizine kavuşturur. İnsanın bu dünyada her duyguyu özgürce hissedebilmesi, bu uyum ve özgünlüğün bir sonucudur. Özellikle çocuklar duyguların en saf hallerini içlerindeki bu özgürlükle keşfederler.

İsabelle Filliozat, çocukluk çağında doğru şekilde ifade edilmeyen, engellenen, ayıplanan duyguların bastırıldığında çocuğun kimlik gelişimini sekteye uğratacağını söylüyor. Duygularını içinden geldiği gibi yaşamak yerine uyumlanarak yaşamayı tercih eden çocuğun benliğinin gölgelendiğine dikkat çekiyor. Oysa duygular iyileştiricidir. Duygular serbestçe yaşandığında çocuğa özgür alanlar açar. Çocuğun sınırlarını ifade edebilmesi, bir birey olduğunu gösterebilmesi, seçimler yapabilmesi, insanlarla doğru ilişkiler kurabilmesi ve potansiyelini yetkin bir şekilde kullanabilmesi bu alanların içinde özgürce koşan çocuğa mahsustur.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.