DÜNYAYI BEYAZA MI BOYASAK?


Yolların, eşyaların, tüm binaların beyaza boyandığını düşünün. Her yer bembeyaz…

Bu önerinin gelecekte gerçekleşebileceği ve dünyamızı kurtarabileceği iddia ediliyor. Nasıl mı?

Küresel ısınmanın dünyamızın geleceğini tehdit eden büyük bir sorun olduğunu biliyoruz. Bunu engellemek adına bilim insanları pek çok çözüm önerilerinde bulunuyor. Bunlardan biri de çatıları, yolları ve diğer yüzeyleri beyaza boyamak.

Bu alternatif çözüm şöyle keşfedilir: Daha çok askerî amaçlı casus uçaklar tarafından fark edilmemek için yollar, park alanlarının yüzeyleri beyaza boyanır. Daha sonra aynı park alanının asfaltları üzerinde yapılan araştırmada beyaza boyanan asfaltın siyah kısımdan 10 derece daha serin olduğu fark edilir.

Ve bilimsel açıklama: Görünen güneş ışınları dünyaya ulaştığında ya enerji emilir ya da yansıtılır. Bir yüzeyin üzerine düşen enerjiyi yansıtma kapasitesine albedo denir. Yüksek albedo içeren yüzeyler ışığı daha çok yansıtır, düşük albedo olan yüzeyler ise ışığı daha çok emer. Kar, yüksek albedoya sahiptir ve güneş ışınlarının %95’ini yansıtır. Düşük albedo kapasiteli koyu renkli asfaltlar ise güneş ışınlarını daha çok emer ve yazın çok ısınır. Eğer asfaltlar gibi koyu renkli yüzeyler beyaza boyanırsa dünyanın albedo oranının önemli ölçüde artabileceği, bu vesileyle de sıcaklığın düşebileceği düşünülüyor. Ancak burada sıradan bir beyaz boyadan bahsedilmiyor. Yeni geliştirilen ve Güneş ışınlarını %95 oranında yansıtabilen bir beyaz boyanın kullanılması gerektiği ifade ediliyor. Bu şekilde yüzeylerin sıcaklığının 1.7°C’a kadar düşürülebileceği ön görülüyor. Çatı, yol ve kaldırımların bu boyayla boyanmasının kentsel alanların albedo oranını %10 artıracağı düşünülüyor.

Eğer gelecekte tüm yüzeyleri bu şekilde boyayabilirsek dünyanın sıcaklığını 7°C’ye kadar düşürebileceğimiz söyleniyor. Bu ısı azalmasının yüzlerce yıl sürebileceği ama etkilerinin hemen hissedilebileceği belirtiliyor. Mesela yazın klimaların eskisi kadar sık çalıştırmaya gerek olmayacağı gibi. Tabii yüzeyleri beyaza boyamakla iklim değişikliğinin önüne geçilmeyeceğine de dikkat çekiliyor.

Ne dersiniz bembeyaz yollar, arabalar ve binalar görmeye hazır mıyız?