DÜNYANIN EĞİTİM GÜNDEMİ- Şeyma Nur Dündar

PANDEMİ SÜRECİNDE POPÜLARİTESİNİ ARTTIRAN DÖRT K-12 EĞİTİM MODELİ1

EdChoice tarafından yapılan araştırmaya göre katılımcıların yarısı pandemi nedeniyle evde öğrenme ve farklı K-12 öğrenme modellerine ilgilerinin arttığını belirtti. Bu kapsamda gelecek aylarda ilginin üzerinde yoğunlaşacağı düşünülen dört K-12 eğitim modeli paylaşıldı:

• Orman okulları: Pandemiden önce özellikle okul öncesi modeli olarak görülen orman okulları; pandemiden sonra K-12 okulları için de sosyal mesafeyi koruması; stressiz, doğayla iç içe bir öğrenme ortamı sunması
sebebiyle daha çok tercih edilecek.

• Mikro okullar: K-12 düzeyinde çeşitli yaşlarda 12 öğrenciden fazla mevcudu bulunmayan okullar olarak tanımlanmakta olan bu okul modelinde ev ve okulda öğrenme birbirine eşlik ederek ilerliyor.

• Sanal derece programları: Bazı kolej ve üniversiteler lise öğrencilerine akredite lise diploması veren online eğitim programları sunmaya başladı. Arizona State Üniversitesinin anlaştığı ASU Prep Digital tam zamanlı online eğitimi, Arizona’da yaşayan lise öğrencileri için bu programı ücretsiz, Arizona dışındakilere ise yıllık 7000 doların altında bir ücret karşılığında veriyor.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.