DİLARA BALCI GÜLPINAR YEŞİLÇAM FİLMLERİ VE NOSTALJİ DUYGUSU – Söyleşi: Esra Ballım

Merhaba Dilara Hanım, Türk sinemasına olan tutkunuzun ne zaman ve nasıl başladığını öğrenebilir miyiz?

Kendimi bildim bileli sinemayla ilgiliyim. Bunun en önemli nedenlerinden biri olarak çocukluğumun özel televizyonların kurulduğu ilk yıllarda geçmiş olması diyebilirim. Özel televizyon kanallarının yayın doldurmak için yararlandıkları filmlerin büyük çoğunluğunu tekrar tekrar seyrettiğimi söyleyebilirim. Gün içerisinde yalnızca renkli değil, siyah beyaz filmler de oldukça sık gösterilirdi. Bu filmlerden etkilenmem, sinema tarihi üzerine kitaplar okumam, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sinema eğitimi almak istememe neden oldu. Böylece Metin Erksan, Memduh Ün, Feyzi Tuna, Duygu Sağıroğlu gibi değerli yönetmenlerden ders alma fırsatı buldum.

Türk sinemasıyla ilgili araştırmalarınızı yaparken size en zengin materyali sağlayan temalar, konu başlıkları neler oluyor?

Nostalji duygusu bugünden geçmişe, onlarca yıl önce çekilmiş bu filmleri izleme arzumuzun başlıca nedenlerinden biri. Öte yandan, Hollywood dâhil olmak üzere her ülkenin ticari sinemasında olduğu gibi Yeşilçam sinemasında da sorunlu temsillerden bahsetmek mümkün. Bunların başında azınlıklara yönelik dışlayıcı tutum ve kadının edilgen temsili, ataerkil ve milliyetçi bakış açısıyla kaleme alınmış film öyküleri, din sömürüsü, sinemacıların klişelerden ve yabancı kaynaklardan çok fazla yararlanmaları geliyor.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.