AZMİN PORTRESİ: KOBE BRYANT

*

Spor tarihinin büyük isimlerinden biri; azmin simgesi “Kara Mamba” lakaplı Kobe Bryant’ın yaşamı sonlandı. 20 sezon Los Angeles Lakers formasıyla NBA’de top koşturan, beş şampiyonluk yüzüğü sahibi, bir kez normal sezonda, iki kez NBA Finalleri’nde En Değerli Oyuncu Ödülü’ne layık görülen, 18 kez All-Star olan Kobe Bryant, 41 yaşındayken kızı Gianna Bryant’la 26 Ocak 2020’de bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Kobe Bryant 1978’de eski NBA oyuncusu Joe Bryant’ın oğlu olarak Philadephia’da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını İtalya’da geçiren Kobe, Philadephia’da geçirdiği lise döneminde ismini duyurmaya başladı. 1996 NBA Draftı’na girerek 17 yaşında profesyonel oldu. Zamanla kendini kanıtladı ve o yıl tarihin en genç smaç şampiyonu unvanını aldı. 2 yıl sonra En iyi Altıncı Adam Ödülü sıralamasında 2. oldu.

Ertesi yıl ilk 5’e yerleşen Kobe, Shaquille O’Neal ile durdurulmaz ikili hâline gelerek Lakers’ı milenyumun ilk şampiyonu yaptı. İlerleyen yıllarda Kobe, 3 şampiyonluk yüzüğü bulunan en genç oyuncu olmuştu.

20 Aralık 2005’te Lakers, Dallas ile karşılaşırken 3. çeyrek sonunda Mavericks hanesinde 61 yazıyordu. Kobe Bryant ise 3 çeyrek sonunda tek başına tam 62 sayı atmıştı. O sezon Kobe, bu tarihî performansı dahi gölgede bırakacak bir gece daha geçirdi. 22 Ocak 2006’da Lakers, Toronto’yu devirirken Kobe, Raptors çemberine tam 81 sayı gönderdi. Bu performans Lakers tarihinin en yüksek sayısı olurken Kobe’yi, NBA tarihinde Wilt Chamberlain’in 100 sayısına en çok yaklaşan isim yaptı. 2002, 2007, 2009, 2011 NBA’in en değerli oyuncusu seçilen Kobe, kariyerinin sonraki yıllarında 6. yüzüğü takarak Michael Jordan’ı yakalamak istiyordu ancak bir daha NBA finali göremedi.

2013’te Golden State maçında aşil tendonunu koparması kariyerine en büyük darbeyi vurdu. Kobe döndü ama bir daha eskisi gibi olmadı. Nisan 2016’da Kobe parkeye son kez adımını attı. Staples Center’da Utah Jazz maçı ile basketbolseverlere elveda diyen Kobe o maçta da tam 60 sayı atarak şanına yakışır bir veda sundu.

2008 ve 2012’de millî takım ile Olimpiyat Oyunları altın madalyalarını da boynuna geçiren Kobe Bryant’ın hem 8 hem de 24 numaralı formaları Lakers tarafından emekliye ayrıldı.

Basketbol kariyerinden sonra bir yapım şirketi kuran Kara Mamba orada da en iyisini hedefledi ve Kısa Animasyon Dalında En İyi Film Oscarı’nın sahibi oldu.

Kariyeri boyunca her zaman çok çalışmanın, en yükseği hedeflemenin ve azmin simgesi olan Kobe Bryant’ın mirası ve yaşanılan zorluklar, sıkıntılar, sakatlıklar karşısında asla pes etmemek anlamına gelen “Mamba Mentalitesi” hep yaşayacak.