ADAMIN OĞLU RENÉ MAGRİTTE- Aylin Sankur

İzmir Bornova 100.Yıl Niyazi Ersoy Ortaokulu
Görsel Sanatlar Öğretmeni

Mizah, korku, ilginçlik; René Magritte tablolarının insanda uyandırdığı izlenim bunlarla sınırlı değil. Merak ve gizem kavramlarını, görünen ve görmek istenileni, aklı ve anlam verme kaygısını insana sorgulatan eserleriyle sürrealizmin en önemli temsilcilerinden biridir René Magritte.
1898’de terzi bir babanın ve şapkacı bir annenin oğlu olarak Belçika’da dünyaya gelir. 12 yaşında çizim dersleri almaya başlar.

14 yaşında ise bundan sonraki bakış açısını ve eserlerini belirleyecek olan travmasını yaşar: Annesi evlerinin yakınındaki Sambre nehrinde intihar eder. Onun cansız bedeni suyun üzerinde yüzerken elbisesinin yüzünü
örttüğü o an, küçük René’nin hafızasında geniş bir yer tutar. Sonraki yıllarda yüzü örtülü gizli figürler ve nehir temalarını eserlerinde sıkça işler. Kim bilir, belki görünenin ardındaki gerçeğe ve merak duygusuna odaklanması da annesiyle ilişkilidir.

“Herkes bir şeyler saklar, gizler ve biz diğer insanların sakladığını görmek isteriz. Bu gizli olana duyulan meraktır, ama insanlar bunu hiçbir zaman tam anlamıyla bilemezler.”

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.