KARBON AYAK İZİ – İrem Dilan Çelik


Karbon ayak izi, her bir bireyin doğada meydana getirdiği karbondioksit miktarıdır. Ton ve metreküp ile ifade edilen karbon ayak izi, attığımız her adımda kullandığımız enerji türü ve miktarına göre farklı oranlarla varlık gösterir. Hemen her adımımızla oluşturduğumuz karbondioksit yani karbon ayak izimiz, doğal hayata geri dönülmez zararlar verir.

Karbon Ayak İzini Nasıl Azaltırız?

1. Ektiğimiz her çiçek, diktiğimiz her ağaç karbon ayak izimizi telafi eder. Ağaçlar sera gazı etkisi ile mücadele eder. Doğrudan oksijen üretmekle kalmaz, havadaki karbondioksiti çekip kalan oksijeni tekrar doğaya bırakır.

2. Suyun sadece %3’ü günlük kullanıma uygundur. Az su kullanırsak, su arıtımına ve bu süreçte kullanılan cihazlara, enerjiye, kimyasallara daha az yer açılır. Su arıtımında cihazların harcadığı enerji miktarının azalması, daha az kimyasal ve malzeme kullanılması sera gazı emisyonlarını azaltır.

3. Geri dönüşüm bilinci, uygulanabilecek en basit ve etkili yoldur. Kâğıt, cam, ambalaj gibi atıkları ayırarak doğaya sürdürülebilir enerji ve verimlilik adına büyük katkı sağlanır.

İçeriğin tamamına erişmek için "dijital abonelik" işlemini gerçekleştiriniz.